Čo je vaginálna bakteriálna infekcia?

Bakteriálna vaginálna infekcia (bakteriálna vaginóza) síce znie desivo, ale ide o veľmi bežné a ľahko liečiteľné ochorenie. Ak trpíte bakteriálnou vaginózou, nezabúdajte, že nie ste sama. Bakteriálna vaginóza patrí u žien v reprodukčnom veku medzi najčastejší typ vaginálnych infekcií.

Bakteriálna infekcia (bakteriálna vaginóza) je veľmi časté ochorenie pošvy. Za normálnych podmienok sa v pošve prirodzene vyskytujú rôzne druhy baktérií. V najväčšom počte sú zastúpené baktérie mliečneho kvasenia (laktobacily). Baktérie mliečneho kvasenia produkujú kyselinu mliečnu, ktorá zvyšuje kyslosť, udržiava tak v pošve prirodzene nízku hodnotu pH (kyslú) a chráni ju pred infekciou. Táto nízka hodnota pH zvyčajne bráni v raste nežiaducich mikroorganizmov. Keď sa počet baktérií mliečneho kvasenia zníži a hodnota pH sa zvýši, dôjde k zmene rovnováhy a začnú sa množiť „škodlivé“ baktérie. V miernejšej forme sa teda jedná o narušenie rovnováhy pošvového mikroprostredia v prospech nežiaducich baktérií.

Tehotenstvo a bakteriálna infekcia

Počas tehotenstva môže dôjsť k zvýšeniu počtu škodlivých baktérií. Tým sa naruší prirodzená rovnováha pošvového prostredia a môžu vznikať problémy ako napríklad bakteriálna infekcia. Ak ste tehotná a máte podozrenie na bakteriálnu infekciu, konzultujte spôsob liečby so svojím lekárom. Toto ochorenie môže viesť napríklad k nasledujúcim komplikáciám:

  • zápalové ochorenie panvy
  • zvýšené riziko potratu
  • zvýšené riziko predčasného pôrodu

Niečo sa vám nepozdáva?

Jedným z najčastejších príznakov bakteriálnej vaginózy je zápach, často popisovaný ako "rybie". Tu nájdete popis ďalších príznakov.

Ako predchádzať opakovanému výskytu kvasinkovej a bakteriálnej vaginálnej infekcie?

Čo je bakteriálna vaginálna infekcia a ako sa lieči?

Top