Často kladené otázky

Čo je vaginálna mykóza?

Vaginálna mykóza, alebo pošvová kvasinková infekcia, patrí medzi časté gynekologické ochorenia. Vzniká premnožením kvasiniek, ktoré v napadnutej sliznici spôsobujú charakteristické príznaky ochorenia – najmä pálenie, svrbenie v intímnych partiách, niekedy aj výtok.

Čo spôsobuje vaginálnu mykózu?

Vaginálna mykóza vzniká následkom porušenia rovnováhy prirodzeného pošvového prostredia. Existuje mnoho faktorov, ktoré riziko infekcie potenciálne zvyšujú, napríklad nedostatočná hygiena intímnych partií, nosenie tesných a nepriedušných nohavíc, nosenie syntetickej spodnej bielizne, zlé stravovanie a príliš veľa stresu alebo genetické predpoklady či niektoré ochorenia (napr. cukrovka). Viac informácií nájdete tu.

Ako sa vaginálna mykóza prejavuje – ako ju spoznám?

Medzi charakteristické príznaky vaginálnej mykózy patrí svrbenie a pálenie v pošve. Veľmi zreteľným a nepríjemným prejavom môže byť i prítomnosť tvarohovitého výtoku. Ak si nie ste istá, že ide o vaginálnu mykózu, poraďte sa so svojím lekárom.

Cítim svrbenie v pošve, je to kvasinková infekcia?

Svrbenie je obvyklým symptómom vaginálnej kvasinkovej infekcie, takže môžete mať pravdu. Pozrite sa na našu stránku, kde sa dozviete viac o najčastejších príznakoch.

Počula som, že ak raz dostanete kvasinkovú infekciu, môže sa znovu vrátiť. Ako sa mám proti tomu brániť?

Ak raz dostanete kvasinkovú infekciu, nutne to neznamená, že sa bude opakovať. No prostredníctvom nasledujúcich niekoľkých zmien môžete prispieť k zlepšeniu svojho životného štýlu a pomôcť zabrániť tomu, aby sa kvasinková infekcia vrátila. Mali by ste sa vyhýbať používaniu umývacích prostriedkov s obsahom parfumov a iných chemických látok v oblasti intímnych partií. Snažte sa meniť spodnú bielizeň po cvičení či plávaní. Viac tipov, ako predchádzať vaginálnej mykóze, nájdete tu.

Ako liečiť kvasinkovú infekciu?

Ak máte vaginálnu kvasinkovú infekciu prvýkrát, navštívte svojho gynekológa, aby vám odporučil vhodnú liečbu. Ak už ste kvasinkovú infekciu prekonali a ste si istá, že ide o toto ochorenie, môžete ju liečiť aj pomocou voľnopredajných liekov. Pozrite si ponuku našich výrobkov.

Môžem sa vaginálnou mykózou nakaziť pri sexe?

Ak máte sex, či už mužom alebo so ženou, môžete si kvasinkovú infekciu navzájom opakovane odovzdávať. Je to preto, že kvasinkovou infekciou môžu ochorieť muži aj ženy. Ak má váš mužský partner kvasinkovú infekciu, môže ju tiež liečiť pomocou krému z radu Canesten GYN Kombi.

Ak beriem antibiotiká, môžem sa nakaziť vaginálnou mykózou?

Nutne nie, no asi u jednej z troch žien, ktoré užívajú antibiotiká, sa vaginálna kvasinková infekcia objaví. Antibiotiká totiž môžu znížiť počet baktérií, ktoré sa prirodzene vyskytujú vo vagíne, čím je umožnené množenie kvasinky Candida albicans, čo následne vedie k vzniku vaginálnej kvasinkovej infekcie.

Existuje nejaká komfortná liečba vaginálnej mykózy?

Všetky naše lieky sú pri liečbe vaginálnej mykózy rovnako účinné. Pretože každý preferuje iný interval aplikácie, ponúkame vám jednodňovú a šesťdňovú alternatívu. Pozrite si úplnú ponuku našich výrobkov.

Môžem mať počas liečby pohlavný styk?

Pri vaginálnej infekcii a následnej liečbe odporúčame vyhnúť sa vaginálnemu styku, pretože by sa infekcia mohla preniesť i na partnera. Ak sa partner aj tak nakazí, je možné ho liečiť krémom z radu Canesten GYN Kombi.

Môžem počas liečby chodiť do bazéna?

Počas liečby nie je vhodné navštevovať verejné bazény. Vaginálne mykózy sú totiž infekčné, a kým sa ochorenie celkom nevylieči, sú nebezpečné pre ostatné návštevníčky bazéna. Navyše, chlórovaná voda je jedným z dôvodov narušenia pH v pošve, ktoré by úspešnú liečbu mohlo ohroziť.

Koľkokrát môžem použiť aplikátor?

Aplikátor z balenia Canesten GYN 1 deň a Canesten GYN Kombi je určený len na jedno použitie. V prípade lieku Canesten GYN 6 dní sa aplikátor po dôkladnom opláchnutí používa opakovane na zavedenie každej zo šiestich vaginálnych tabliet.

Môžem používať lieky z radu Canesten GYN v tehotenstve?

Hormonálne zmeny v tehotenstve môžu zvyšovať riziko infekcie vaginálnou mykózou (zvýšením množstva hormónu estrogénu). Pri podozrení na ochorenie vaginálnou mykózou vyhľadajte svojho lekára, ktorý vám môže odporučiť vhodnú liečbu, prípadne ju aplikovať. Ako preventívne opatrenie je vhodnejšie vyhnúť sa užívaniu klotrimazolu počas prvého trimestra gravidity. V priebehu gravidity možno vykonať liečbu Canesten GYN vaginálnymi tabletami, no tabletu je nutné zavádzať bez použitia aplikátora.

Top