Najčastejšie otázky

Ako sa mám správne starať o svoje intímne partie?

Mnoho žien medzi bežnou hygienou a hygienou intímnych partií nerozlišuje. Hygiena intímnych partií má však svoje špecifické nároky, pretože pokožka intímnych partií je chúlostivá a náchylná na infekciu.

Kyslé pH vo vagíne pomáha udržiavať zdravú prirodzenú mikroflóru a zároveň chráni pred rozmnožením škodlivých baktérií. Dodržiavaním správnej hygieny intímnych partií podporujete stálosť kyslého pH a pomáhate tak ochrane pred vaginálnymi infekciami (napr. bakteriálnou vaginózou). Vagína sa prirodzene čistí sama prostredníctvom prirodzeného sekrétu, najlepšie je teda intímne partie jednoducho denne umyť teplou vodou a jemnými neparfumovanými výrobkami. Niektoré produkty pomáhajú udržiavať prirodzenú rovnováhu pH, zatiaľ čo jemne, ale efektívne čistia.

Vždy sa riadne umyte a osušte, obzvlášť po cvičení. Najmä po cvičení si takisto prezlečte spodnú bielizeň, aby ste zostali svieža a čistá.

Mala by sa nejako líšiť starostlivosť o moju intímnu oblasť v čase vaginálnych ťažkostí?

Áno, v období vaginálnych ťažkostí je pokožka vašich intímnych partií podráždená, a preto vyžaduje aj špeciálny prístup v súvislosti s hygienou. Vhodné je používať prípravky na umývanie pre špeciálnu hygienu určené na starostlivosť v období vaginálnych ťažkostí.

Cítim svrbenie, je to kvasinková infekcia?

Svrbenie patrí medzi obvyklé príznaky kvasinkovej infekcie, takže môžete mať pravdu. Pozrite sa na našu stránku príznakov. Ak si však stále nie ste istá, poraďte sa so svojím lekárom.

Ak mám výtok, ide už o problém?

Číry alebo belavý sekrét je bežný. Žľazy v krčku maternice produkujú prirodzený sekrét, ktorý udržiava vagínu vlhkú. Tento prirodzený sekrét sa rozprestiera po pošvových stenách a pomáha udržiavať čisté a zdravé prostredie. Jednoducho povedané, týmto sekrétom čistí vaša vagína sama. No sekrét by nemal zapáchať a byť sprevádzaný svrbením či bolestivosťou. Navyše, ak mení farbu, mohla by to byť známka toho, že máte infekciu a mali by ste navštíviť lekára.

Top