Vyhýbajte sa používaniu silných pracích prostriedkov pri praní spodnej bielizne. Ihneď po plávaní alebo športe si vymeňte spodnú bielizeň.
Bakteriálna vaginóza
Hovorí sa hlavne o kvasinkovej infekcii, ale bakteriálna vaginóza sa v skutočnosti u žien v reprodukčnom veku vyskytuje častejšie.
Ak ste žena a máte 15 až 44 rokov, patríte do skupiny, najviac ohrozenou bakteriálnou vaginózou. Tá je len začiatkom možnej bakteriálnej infekcie, závažnejšej formy zápalu. Priznaky bakteriálnej vaginozy se nastiastie daju lahko liečit.
Bakteriálna infekcia je spôsobená zmenou pH vo vagíne. Keď dôjde k zmene pH, prirodzene sa vyskytujúce priaznivé baktérie (laktobacily) v pošve môžu byť nahradené premnoženými „škodlivými“ baktériami, ktoré môžu spôsobiť bakteriálnu vaginózu.
Príznaky bakteriálnej vaginózy
- vaginalny diskomfort
- sivobiely skôr riedky výtok,
- nepríjemný zápach pripomínajúci rybinu
- vodnatý výtok,
- občasné svrbenie alebo pálenie,
- zhoršenie vyššie uvedených príznakov po sexe alebo počas menštruácie.
Každá sme iná, preto u vás môže bakteriálna infekcia prebiehať aj bez príznakov. Pamätajte si – bakteriálna vaginóza nie je pohlavne prenosná infekcia a nemala by vám spôsobovať žiadne bolesti ani podráždenie.
Lekára by ste mali navštíviť, ak:
- vás bakteriálna vaginóza postihla prvýkrát,
- ste tehotná.
Liečba bakteriálnej vaginózy
Príznaky bakteriálnej vaginózy sa dajú liečiť aj z pohodlí domova voľne dostupnými prípravkami. S výberom prípravku, ktorý vás čo najlepšie zbaví príznakov bakteriálnej vaginózy, vám môže pomôcť lekárnik. Liečba by Vám mala pomôcť, a mali by ste zaznamenať:
- ústup zápachu,
- ústup sivastého vodnatého výtoku,
- zabránenie rastu škodlivých baktérií, ktoré spôsobujú infekciu,
- podporu rastu prospešných baktérií - laktobacilov
Ak vás bakteriálna vaginóza postihla prvýkrát, poraďte sa so svojím lekárom. Lekár Vám môže odporučiť iný typ liečby, napr. antibiotiká.