Čo je kvasinková infekcia?

Bežná kvasinková infekcia (alebo vaginálna mykóza) je infekčné ochorenie. Vo vagíne sa prirodzene vyskytujú niektoré druhy kvasiniek a baktérií, ale keď sa kvasinka (najčastejšie Candida albicans) premnoží, môže spôsobiť kvasinkovú infekciu. K premnoženiu kvasiniek môže dôjsť pri oslabení imunitného systému, pri niektorých ochoreniach (napr. cukrovke), alebo keď „dobré“ baktérie (zvané laktobacily) nedokážu udržať množenie kvasiniek pod kontrolou. Dochádza k tomu napríklad v období psychickej záťaže, pri reakcii organizmu na stres, pri zmenách klímy (napr. na dovolenke), hormonálnych zmenách a niekedy aj pri užívaní niektorých druhov liekov (napr. antibiotík). Mykotické ochorenie sa môže objaviť i následkom nesprávnych hygienických návykov. Vaginálna mykóza nie je radená medzi pohlavne prenosné infekcie.

V niektorých obdobiach ste náchylnejší na kvasinkovú infekciu:

  • Ak ste tehotná
  • Ak ste doužívali antibiotiká
  • Ak trpíte cukrovkou
  • Ak užívate antikoncepčné tabletky
  • Ak ste HIV pozitívna

Kto môže trpieť vaginálnou mykózou?

Vaginálne kvasinkové infekcie sa vyskytujú pomerne bežne – dostane ju približne 70 až 75 % žien aspoň raz za život, a mnoho žien nimi môže trpieť i opakovane.

Kvasinkovou infekciou môžu trpieť aj muži. U mužov kvasinkové infekcie často prebiehajú bez príznakov. V niektorých prípadoch sa však môžu objaviť nepríjemné ťažkosti v podobe svrbenia v intímnych partiách, začervenania, bolestivých opuchov či pľuzgierikov na povrchu penisu a vnútornej strane predkožky (tzv. kandidová balanitída).

Vaginálna kvasinková infekcia a tehotenstvo

Kvasinková infekcia vám nezabráni otehotnieť. No niektoré jej symptómy môžu spôsobiť, že váš pohlavný život bude narušený.

Ak ste tehotná, je absolútne prirodzené, že hormóny ovplyvňujú vaše telo – aj riziko kvasinkovej infekcie sa zvýši.

Ak ste tehotná alebo dojčíte a máte vaginálnu mykózu, prekonzultujte akúkoľvek liečbu najprv so svojím lekárom.

Ak ste nikdy kvasinkovú infekciu nemali a domnievate sa, že ňou teraz možno trpíte, navštívte svojho gynekológa. Keď už svoje príznaky poznáte a viete, že nie sú závažné, pomôžeme vám, aby ste si s kvasinkovou infekciou dokázali poradiť aj sama. Buďte si istá a vyberte si správnu liečbu kvasinkovej infekcie.

Top